Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. Adalet Bakanı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. Adalet Bakanı’na Sorduk!

28.03.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

Aşağıdaki sorularımın T.C.  tarafından Anayasa'nın 98'inci ve İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım.

→ Soru Önergemiz (28.03.2024)

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN
İstanbul MilletvekiliCHP Grup Başkanvekili

Türkiye geçtiğimiz yıldan bu yana 'nde yaşanan olaylarla çalkalanmakta. Filyos Çayı'nın mevkiinde geçtiğimiz yıl 26 Mart'ta Gabonlu Karabük Üniversitesi öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cansız bedeni bulunmuştu. Olay üzerine sürdürülen soruşturma ve adli yargılama henüz sonuçlanmazken, yakın zamanda basın ve yayın organlarına yansıyan iddialar ilde yaşananların Dina'nın yaşadıkları ile sınırlı olmadığını göstermektedir. 

2022-2023 eğitim öğretim yılı verilerine göre, Türkiye'de  Üniversitesi'nin ardından en fazla yabancı uyruklu öğrencinin bulunduğu ikinci üniversite Karabük Üniversitesi'dir. Yabancı öğrenci uyruklu öğrenci oranının ise en fazla olduğu üniversitedir. Üniversitedeki 12 binin üzerinde yabancı uyruklu öğrencinin yarısı Afrika kökenlidir. 2023 yılına göre, ildeki toplam nüfus 255.242, Merkez ilçe nüfusu ise 134.486 iken yabancı uyruklu öğrenci sayısının her yıl artışı üniversitenin bu öğrencilerden gelir elde ettiği iddialarını gündeme getirmişti. Dönemin Refik Polat bir üniversitenin nasıl bir işletmeye dönüştürüldüğünü “Üniversite olarak para nasıl kazanılır öğrendim. Devletin bana verdiği yatırım bütçesine yakın para kazanıyorum. Uluslararası öğrenciler, …” sözleriyle aktarmıştı. Eski rektörün açıkça ifade ettiği süreç halk arasında da bilinen bir gerçeklik halini almış durumda. Kentte bu öğrencilerin kayıtlarının para karşılığı yapıldığı ve usulsüzlüklerin çok yoğun olduğu iddialar arasında.1

Üniversitedeki yabancı uyruklu öğrencilere yönelik iddiaların bir başka boyutu ise ürkütücü biçimde seks ticaretidir. Karabük'te yayın yapan yöneticilerinin aktardığına göre, Karabük gibi dar nüfuslu bir ilde saatlik kiralık ev ilanlarına rastlanmakta ve bu evlerin için kiralandığı bilinmektedir. Üstelik iddialar, Afrikalı öğrenciler için çevre illerden de şehre gelindiği yönündedir. 2 Karabük'teki yerel kaynaklara göre, üniversitenin ve yerel yönetimin aldığı kararlar, başta uyuşturucu olmak üzere seks ticareti de dahil pek çok suçun kentte artmasına neden olmuştur.3 Öte yandan, üniversitenin sosyal medyada yer alan bir sayfasında öğrencilerin yazışmalarından yabancı uyruklu öğrencilerden HPV ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar yayıldığına ilişkin ifadeler tartışma yaratmıştır.4 

Bu bağlamda;

 1. Karabük Üniversitesi'nde öğrenci olan yabancı uyruklu öğrencilerin seks ticaretine konu olduğu iddialarına ilişkin Bakanlığınız soruşturma başlatmış mıdır?  
 2. Karabük ili özelinde uyuşturucu satışının tespitine yönelik soruşturma başlatışmış mıdır ya da Bakanlığınıza yansıyan adli vaka tespit edilmiş midir?
 3. Seks ticaretinin kentte bir ağ tarafından sürdürüldüğü iddialarına yönelik savcılık soruşturma başlatmış mıdır? 
 4. Karabük ilinde saatlik ev kiralandığı iddialarına yönelik soruşturma gerçekleştirilmiş midir?

 

1 10Haber (15.05.2023). “Karabük'te bacasız sanayi: Afrikalı öğrencilere üniversite diploması ticareti”, https://10haber.net/gundem/karabukun-bacasiz-sanayi-yabanci… (erişim tarihi: 24.03.2024). 

2 Yeniçağ Gazetesi (23.03.2024). “Mehmet Çetinkaya dinleyenleri şok etti: Karabük açık hava genelevine döndü”, https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mehmet-cetinkaya-dinleyenleri-sok-etti… (erişim tarihi: 25.03.2024). 

3 10Haber (17.04.2023). “Dina'nın şüpheli ölümünde fuhuş şüphesi ve 1002'nci Cadde'nin sırrı”, https://10haber.net/gundem/fuhus-suphesi-ve-1002nci… (erişim tarihi: 23.03.2024)

4 NTV (23.03.2024). “Karabük Üniversitesi olayı nedir, neden oldu?”, https://www.ntv.com.tr/turkiye/karabuk-universitesi-olayi-nedir-neden-gundem-oldu… (erişim tarihi: 24.03.2024). 

 

Karabük Üniversitesi Öğrencilerinin Seks Ticareti İddiaları Karabük Üniversitesi Öğrencilerinin Seks Ticareti İddiaları

Bu İçerik 885 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.