Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. MTV’ye gelen iki kat zammı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız
bu içeriği paylaşın;

MTV’ye gelen iki kat zammı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız

Ek bütçeyle gelen 1 trilyon 119 milyar yanında...
Yazı Boyutu:
14px
24px

Ek bütçeyle gelen 1 trilyon 119 milyar yanında, ödeneği olarak torba kanunda saklanan 794 milyar ile birlikte toplam ek 1.9 trilyon TL'ye ulaşıyor. gerekçesinde belirtildiği üzere, bunun yalnızca 527,3 milyar TL'si, yani yaklaşık % 25'i harcamalarına hasredilmiş durumda.

Bu bilgi, “ek vergilerin deprem yaralarının sarılması için getirildiği” iddiasının gerçeğe aykırılığını ortaya koyuyor. Motorlu taşıtlar vergisini ikiye katlayan düzenleme yalnızca adalete değil, hukuka da aykırıdır. mahkemesi benzer düzenlemeyi 1999'da deprem gerekçesiyle uygun bulmakla birlikte; yukarıda ifade edildiği gibi ancak % 25'i deprem harcamalarına gidecek bir ek bütçenin kaynağı, bu yönüyle anayasaya aykırıdır. Üstelik aynı mahkeme, 2003 yolunda iki kez üst üste benzer düzenlemeleri iptal etmiştir. Bu doğrultuda, yurttaşımız üzerine yüklenen ek vergileri reddediyor ve konuyu iptal istemiyle Anayasa Mahkemesine götüreceğimizi ifade ediyoruz.

Bu İçerik 178 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.