Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. İçişleri Bakanı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. İçişleri Bakanı’na Sorduk!

01.03.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

T.C. İçişleri Bakanı tarafından Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım. 11.03.2024

→ Soru Önergemiz (11.03.2024)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN

Gelişen teknoloji karşısında geleneksel kitle iletişim araçları, yerini internet üzerinden yapılan çeşitli yayınlara, platformlara, mecralara bırakmaya başlamıştır. Basın-ın aldığı bu yeni form, bireylerin düşünce ve ifade hürriyetlerini daha özgür biçimde kullanmalarına hizmet etmektedir.

Ancak 07.03.2024 tarihinde ‘‘Kendine '' isimli ‘‘Youtube'' kanalında ‘‘Şirinevler Sokak Röportajları'' kapsamında Mehmet Şah Karataş ile bir sokak röportajı gerçekleştirilmiştir. Mehmet Şah Karataş, muhabir tarafından kendisine yöneltilen sorular üzerine; iktidarın mevcut politikalarına eleştiriler yöneltmiş, iktisat biliminin hilafına yönetilen ekonominin sebep verdiği kriz ortamına dair düşüncelerini ifade etmiş ve 31.03.2024 tarihinde gerçekleştirecek olan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bakımından Ekrem İmamoğlu'ndan yana kullanacağını dile getirmiştir.

‘‘https://www.youtube.com/watch?v=t225rmWOC0M''
(Erişim Tarihi: 10.03.2024)

uzantılı görüntülerde de açıkça anlaşıldığı üzere; Mehmet Şah Karataş, söz konusu röportajın bitiminden hemen sonra bazı kimselerce kalabalıktan uzaklaştırılmıştır. Çeşitli gazete haberlerine bu kimselerin kim olduğuna dair resmi belge ibraz edilmediği, adil yargılanma hakkı gereğince hangi suç ile itham edildiğine dair hukuki bilgilendirme yapılmadığı, hukuka aykırı biçimde üst aramasına maruz kaldığı, darp edilerek kişi hürriyetinin engellendiği konu olmuştur.
Bu bağlamda;

 1. Yukarıda bahsi geçen videodan da anlaşılacağı üzere; Mehmet Şah Karataş'ın ifadeleri, eleştiri kapsamında kalan ve bir suç oluşturmayan düşünce açıklamalarından ibarettir. O halde Anayasa'ya (md. 25, 26), 'na, Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı biçimde Mehmet Şah Karataş hakkında yapılan gözaltına alma işleminin sebebi nedir? Gözaltına alma işleminin sebebi, 31.03.2024 tarihinde gerçekleştirecek yerel seçimlere çok az bir süre kala vatandaşlarımıza gözdağı verip vatandaşlarımızı manipüle etmek midir?
 2. Polis Vazife ve Salȃhiyet Kanunu md. 4/A'ya göre bu kimseler, ‘‘kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi'' göstermiş midir, kişiye durdurma sebebi net biçimde açıklanmış mıdır; md. 16 mucibince kişi üzerinde zor kullanmayı gerektiren bir direniş söz konusu olmuş mudur ve kullanılan maddi güç, ölçülü müdür? Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 90'ıncı vd. maddeleri gereğince yakalama emri düzenlenmesini gerektiren ve gecikmesinde sakınca bulunan hâl mevcut mudur, yakalama usulüne uygun yapılmış mıdır, kişi resmi makamın önüne derhal çıkarılmış mıdır; 116'ncı vd. maddeleri uyarınca arama yapılabilmesi için ilgili merciin kararı, yazılı emri alınmış mıdır? Tüm bu olaylar neticesinde derhal bilgilendirilmiş midir?
 3. Yukarıda yer alan sorulardan herhangi birinin cevabı, olumsuz olduğu takdirde; sorumlu polis memurları hakkında Bakanlığınızca disiplin işlemi başlatılacak mıdır?
 4. Emniyet mensuplarının temel ve asli görevi, kamu düzenini ve esenliğini sağlamak iken; polisin hukuka aykırı uygulamaları, birey ile polisi karşı karşıya bırakmaktadır. Halkın düşüncelerini dile getirmekten kaçınmasına sebep olan bu türden uygulamaları engelleyici tedbirler alınmış mıdır?
 5. Devlet, sahip olduğu şiddet tekelini; tüm vatandaşlarını korumak için marifetiyle kullanır. Ancak ve Kalkınma Partisi'nin iktidar olduğu dönemde; kolluk kuvveti, tüm vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak yerine; muhalif vatandaşların üzerinde bir baskı aracı haline getirilmiştir. Polisleri, parti muhafızı olmaktan çıkaran ve onlara saygınlığını geri kazandıracak bir politikanız mevcut mudur?

Kendine Muhabir - Youtube kanalındaki sokak röportajında İmamoğlu'nu desteklediğini söyleyen Mehmet Şah Karataş'ın gözaltına alınması hakkındaki soru önergemiz. Kendine Muhabir - Youtube kanalındaki sokak röportajında İmamoğlu'nu desteklediğini söyleyen Mehmet Şah Karataş'ın gözaltına alınması hakkındaki soru önergemiz.

Bu İçerik 878 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.