Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. Milli Eğitim Bakanı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. Milli Eğitim Bakanı’na Sorduk!

18.03.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

T.C. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından 'nın 98'inci ve İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım. 18.03.2024

→ Soru Önergemiz (18.03.2024)

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN
CHP Grup Başkanvekili

 

Eğitim ve öğretim faaliyeti çocukların sağlıklı zihinsel gelişiminin sağlanması, yaşıtlarıyla sosyal bir ortamda bir arada yaşaması, sorun.lan tanıyıp çözebilmesi, kendi potansiyelini keşfedip geliştirmesi için olanak sağlamalıdır. Eğitim, çocuğun kendini gerçekleştirmesi ve birey olurken ihtiyaç duyduğu sağlıklı sosyal ve psikolojik ortamı sağlaması ile öne çıkar. Bugün okullarının büyük çoğunluğu bu beklentileri karşılayamadığı gibi Bakanlığınızın çeşitli uygulamaları nedeniyle bu perspektiften de gittikçe uzaklaşmaktadır. Bilimsel eğitim anlayışından uzaklaşılmasına yönelik kamuoyunda tepkiyle karşılanan uygulamalar “, ” (ÇEDES) protokolüne bağlı olarak atılmaktadır. Bakanlığınız ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında 03.11.2021 tarihinde imzalanan ÇEDES protokolünün kapsamı 2023 yılında yapılan ek protokol ile genişletilmiştir. Ancak, özellikle protokolün kapsamı genişletilen haliyle ilk pilot uygulaması için İzmir'de 842 okulda “manevi danışmanlık” hizmeti altında imam, , vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kuran kursu öğreticisi görevlendirmesi yapılması konunun bilimsel laik eğitim savunucuları tarafından daha fazla gündeme getirilmesini sağladı.

Her ne kadar ÇEDES protokolünün amacı, öğrencileri “bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı; milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlere göre” yetiştirmek olarak açıkalansa da , din görevlilerinin öğrencilere “Değerler Eğitimi” vermesine olanak sağlamakta ve uygulamalar bu amacın ötesinde kaygı verici boyutlara varmaktadır. Geçtiğimiz hafta ulusal basın yayın organlarına yansıyan İzmir Menemen Müftülüğünün, ÇEDES kapsamında çocuklarımızı tarihimizde Menemen olayı olarak anılan ve Teğmen Kubilay'ın ölümüyle sonuçlanan gerici ayaklanmadan yargılanan Şeyh Esad Erbili'nin mezarına götürmesi kabul edilemezdir. Aynı şekilde, Çorum'un ilçesi Mecitözü Müftülüğü, öğrencilerle Elvan Çelebi türbesini ziyaret etmiş, Adana Yüreğir Gençlik Merkezi, Yüreğir Hatip Ortaokulu öğrencilerini Çobandede türbesine götürmüş ve Bursa Gürsu Gençlik Merkezi de öğrencilerle Hz. Üftade türbesine gitmiştir.

Isparta'da bulunan 'nda yaşanan bir başka uygulama ise çocuklara hayvan sevgisinin öğretilmesi gereken yaşta “kurban ibadeti” adıyla dini eğitim verilmesidir. Öğrencilere ilk olarak kurban pazarlığı yaptırılmış, bunun ardından ise maketten yapılan küçükbaş hayvanların kesilmesi gösterilmiştir. Bu sırada eline gerçek bıçak verilen bir öğrenci hayvanı kesiyormuş gibi yaparken, diğer öğrenciler ise bu sırada dua okumuştur.

Yakın zamanda gerçekleştirilen ve yurdun dört bir yanından alınan bu haberler, ÇEDES protokolünün “bilime sevdalı” eğitim verme anlayışının gerçeği yansıtmadığım göstermektedir. Yalnızca basın yayın organlarına yansıyan haberlerden elde edilen uygulamalar dışında net bir bilgiye ulaşılamazken bu uygulamaları kaygıyla izlemekteyiz ve toplumsal sorumlulukla çocuklarımızın bilimsel, laik eğitim ve öğretimlerini sürdürmesine sahip çıkacağız.

Bu bağlamda;

 1. Yukarıda sıralanan uygulamalar ile Bakanlığınız nasıl bir perspektifle hareket etmektedir?
 2. Bu uygulamalar ile hedeflenen amaçlar nedir? Gerçekleştirilen uygulamalar pedagojik yaklaşımla değerlendirilmiş midir?
 3. Gerçekleştirilen uygulamaların hedefleri ve çıktıları neler olmuştur?
 4. ÇEDES protokolü Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı tüm teşkilatın talep ettiği gibi çocuklarımız üzerinde uygulamalarda bulunabilmesini mi sağlamaktadır?
 5. Bu protokole bağlı olarak gerçekleştirilen faaliyetler Bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir? Eğer öyleyse Bakanlığınızın bu konudaki izinleri merkezi karar doğrultusunda mı alınmaktadır?
 6. Yine ÇEDES protokolü kapsamında tarikat ve cemaatlerle de iş birliğine gidilmekte midir?
 7. Menemen Müftülüğünün çocuklarımızı gerici bir ayaklanmadan yargılanan bir şeyhin mezarına götürmüş olmasını hangi gerekçe ile açıklamaktasınız?

 

Bilimsel, Laik eğitim ve Öğretime Sahip Çıkacağız Bilimsel, Laik eğitim ve Öğretime Sahip Çıkacağız

Bu İçerik 23 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.