Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na Sorduk!

25.04.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

“Çok sayıda sağlık sorunu yaşayan komutanlar tüm çağrılara karşın cezaevinde tutulmaya devam ediyor. Yaş ortalaması 81 olan ve ağır sağlık sorunları bulunan 10 komutanın bulunduğu 28 Şubat davasında avukatlar ve aileler hala tahliye işlemlerinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor.

Aşağıdaki sorularımın T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım.

→ Soru Önergemiz (25.04.2024)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN
MilletvekiliCHP Grup Başkanvekili

28 Şubat kumpası nedeniyle yargılanan 103 sanıkla ilgili dava 5 sene sürmüş ve 2018'de sonuçlanmıştı. Dönemin Başkanı emekli İsmail Hakkı Karadayı ve Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral , Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 21 sanık müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Bunlardan Çevik Bir, Çetin Saner, rahatsızlıkları nedeniyle tahliye edilmişlerdi. 28 Şubat davası kapsamında hapiste tutulan komutanlardan emekli Korgeneral Vural Avar ileri derece demans hastası olarak 84 yaşında 19 Aralık 2022'de vefat etti. Avar'ın vefatıyla cezaevinde 28 Şubat hükümlülerinden 10 kişi kaldı. 

Çok sayıda sağlık sorunu yaşayan komutanlar tüm çağrılara karşın cezaevinde tutulmaya devam ediyor. Yaş ortalaması 81 olan ve ağır sağlık sorunları bulunan 10 komutanın tutuklu bulunduğu 28 Şubat davasında avukatlar ve aileler hala tahliye işlemlerinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor.

Sağlık sorunları nedeniyle 1 Mart 2023'te hastaneye kaldırılan Çetin Doğan yeniden cezaevine gönderildi. Doğan'ın “sürekli hastalık ve kocama” yani Adli Tıp'ın “hapiste kalamaz” raporunun gereği bir yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde imza bekliyor. Doğan'ın eşi , Doğan'ın yeniden İzmir 1 No'lu F Tipi Cezaevi'ne gönderildiğini duyurdu. Nilgün Doğan, yaptığı yazılı açıklamada “Hayati risk, cezaevi şartlarında geçerliliğini korumaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı. 

Adli Tıp tarafından benzer raporlar verilen 28 Şubat hükümlüsü 8 kişi ile başka suçlardan hükümlü bir kısım şahıslar için Anayasanın belirtilen maddesi uyarınca “cezanın kaldırılması” işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanmasına rağmen, Çetin Doğan ile beraber 28 Şubat davası hükümlüsü silah arkadaşları ( ve Yıldırım Türker 83, Cevat Temel Özkaynak 79, Erol Özkasnak 78 yaşında) için de söz konusu süreç askıya alınmış görünmektedir. 

Oysa Emekli Korgeneral Vural Avar'ın cezaevinde 85 yaşında yaşamını yitirmesinin ardından   Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzasıyla 2 Ocak 2023 tarihinde “Sürekli Hastalık, Sakatlık ve Kocama Sebebiyle Kişilerin Cezalarının Hafifletilmesi veya Kaldırılması Hakkında İşlemler” başlıklı genelge yayımlanmıştı. Genelgeye göre sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle cezaların hafifletilmesi, kaldırılması işlemleri hükümlünün talebi olmadan resen başlatılabilecektir. 'nın 104. maddesinin 16'ıncı fıkrasına göre “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişileirn cezalarını hafifletmek ve kaldırmak” görev ve yetkisi Cumhurbaşkanı'na aittir.

ya da Hizbullahçı sanıklar için tahliye yetkisini kullanan Erdoğan'ın 80 yaş üzerinde, hasta generallerin serbest kalmalarını sağlayacak imzayı atmaması, Anayasadaki “tarafsız cumhurbaşkanı” vasfını tartışmalı hale getirdiği gibi hukukun siyasallaşması sonucunu gözler önüne sermektedir. 

Bu bağlamda;

 1. Adli Tıp kurumundan “sürekli hastalık ve kocama durumu” raporu verildiği halde Emekli Orgeneral Çetin Doğan neden hala cezaevinde tutulmaktadır? 
 2. Adalet Bakanlığının 2 Ocak 2023 tarihli Genelgesi ve Anayasa'nın 104. Maddesi uyarınca Çetin Doğan için Cumhurbaşkanlığına gereği için iletilen yazının bir yılı aşan süredir imza için bekletilmesinin hukuki ve siyasi nedenleri nelerdir? 
 3. 28 Şubat davasından bu yana ilgili tutuklulardan Adli Tıp Kurumunun “hapiste kalamaz” raporu verdiği ve Cumhurbaşkanı'na ulaşan kaç başvuru vardır? 
 4. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Adli Tıp Kurumunun “hapiste kalamaz” raporu verdiği ve Cumhurbaşkanı'na ulaşan kaç başvuru vardır? 
 5. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan kaç kişiyi “hapiste kalamaz” raporuna dayanarak affetmiştir.
 6. Halihazırda Adli Tıp tarafından “sürekli hastalık hali ve kocama durumu” raporu verilmiş olduğu halde hapis yatan kaç tutuklu ve hükümlü vardır?

25.04.2024 tarihli soru önergemiz: 28 Şubat Kumpası nedeniyle yargılanan ve çok sayıda sağlık sorunu yaşayan komutanlar hala cezaevinde tutulmaya devam ediyor. 25.04.2024 tarihli soru önergemiz: 28 Şubat Kumpası nedeniyle yargılanan ve çok sayıda sağlık sorunu yaşayan komutanlar hala cezaevinde tutulmaya devam ediyor.

Abone Olun:
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 26 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.