Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Etkinlikler
  6. »
  7. Gökhan Günaydın: Buğday Üreticisine Zulüm Yapılıyor
bu içeriği paylaşın;

Gökhan Günaydın: Buğday Üreticisine Zulüm Yapılıyor

“Polatlı, Türkiye’nin en önemli buğday üretim merkezleri...
Yazı Boyutu:
14px
24px

, 'nin en önemli buğday üretim merkezlerinden bir tanesi. Burada 2 milyon 200 bin dekar alanda üretim yapılıyor. Bunun 1 milyon 125 bin dekarında da buğday ekiliyor. Dün Silivri'de çiftçisinin sorunlarını dinledik, kamuoyuna yansıttık. Bugün de Polatlı Yassıhöyük'ten size sesleniyoruz. Türkiye, yılda 20 milyon ton buğday üretirken 10 milyon ton buğday ithal ediyor. O halde biz, işlenmiş üretim ticaretini hesaba katarsak yılda en az 3 milyon ton buğday açığı olan bir memleketiz. Bu gerçekler ortadayken buğday üreticisinin desteklenmesi ve omuzlarda taşınması gerekirken adeta buğday üreticisine bir zulüm yapılıyor.

 

“ÇİFTÇİ, MAALESEF PİYASAYA TESLİM OLMAK ZORUNDA KALIYOR”

Geçen sene 8,3 'ye sattığı buğdayı bu sene arkadaşlarımız 6 TL'ye satamadığını ifade ediyorlar. Diyebilirsiniz ki 'nden bugün almaya kalkarsanız size eylül ayında randevu veriyor. Yetmiyor, bir de orada size vadeli fiyat uyguluyor. Peki borcu olan, piyasaya para ödemek zorunda olan çiftçi ne yapıyor? Maalesef piyasaya teslim olmak zorunda kalıyor.

 

“BUĞDAY FİYATININ GEÇEN SENENİN 2 LİRA ALTINA DÜŞMESİ, FİYATININ YİNE 2 LİRA ALTINA DÜŞMESİ ALLAH'TAN HAK MIDIR”

Arkamızda çok sayıda traktör var. Bu traktörler 120 litre -en azı- alıyor. Mazotla çalışıyorlar, suyla çalışmıyorlar. Daha 10 gün evvel 26 lira olan mazot, bugün 33 lira olmuş. Mazota, gübreye, ilaca, suya, elektriğe inanılmaz zamlar gelirken buğday fiyatının geçen senenin 2 lira altına düşmesi, arpa fiyatının yine 2 lira altına düşmesi Allah'tan hak mıdır? Böyle bir politikayla çiftçiyi yaşatmak, üretimi sürdürebilmek mümkün müdür? Buradan Bakanlığı'na, Bakanlığı'na sesleniyorum; bir an evvel bu düzmece politikanızdan vazgeçin. Siz mal almak istemiyorsunuz ve çiftçiyi piyasaya mahkum ediyorsunuz.”

Bu İçerik 282 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.