Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. AJet 10 saat rötar yapmış, ne gam!
bu içeriği paylaşın;

AJet 10 saat rötar yapmış, ne gam!

AJet Genel Müdürü hem genel müdürlük hem Yönetim kurulu üyeliği maaşı alır, keyfine bakar. Gerçekleri söyleriz, AKP’de “Kuzuların Sessizliği”.
Yazı Boyutu:
14px
24px

TBMM – 25.06.2024: AJet Genel Müdürü hem AJet genel müdürlük ı hem de OPET Yönetim kurulu üyeliği maaşı alır, keyfine bakar. Harward-Oxford işe yaramaz, Pendik imam hatip mezunu THY genel müdürü ayda 1 milyon 400 bin'i cebe indirir. Gerçekleri söyleriz, AKP'de “Kuzuların Sessizliği”

Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın 25 Haziran 2024 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda; Asgari ücrete ara zam, , kamunun temsil ağırlama giderleri, yem ve mazottaki vergi zamları, Kurban Bayramı'nda yaşanan AJet rötarları, THY genel müdürünün ayda 1 milyon 400 bin TL maaş alması ve T.B.M.M. gündemi hakkında konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın 25 Haziran 2024 – TBMM Genel Kurulu'ndaki değerlendirmeleri:

Sayın Başkanım, değerli milletvekili arkadaşlarım; öncelikle geçtiğimiz Kurban Bayramı'nın tüm ulusumuza hayırlı olmasını dilerim. Hep beraber sağlıkla, esenlikle nice bayramlara kavuşmamızı niyaz ederim.

Bayram süresince insanların tabii, seyahat alışkanlıkları ve sıklığı önemli ölçüde artıyor. Burada Türk Hava Yollarının bir yan kuruluşu şeklinde tesis edilen AJet inanılmaz rötarlara sahne oldu. Yedi saat, sekiz saat, on saate varan rötarlar oldu. Ben şimdi soruyorum: Dünyada AJet gibi  on saat rötar yapan başka bir hava yolu şirketi var mıdır? AJet yönetimi bunu “operasyonel nedenlerle” diyerek açıklanabilmesi mümkün müdür? İnsanların gidemedikleri, ulaşamadıkları ailelerine, geç kaldıkları törenlere olan maliyetini hem maddi hem manevi kim ödeyecektir?
Tabii, şunu söyleyelim: AJet'e bir Genel Müdür atanmış. Bu AJet Genel Müdürü aynı zamanda Opet Havacılık Yakıtları Anonim Şirketinin yönetim kurulu üyesi. Ben merak ediyorum şimdi, AJet Genel Müdürü Genel Müdürlük maaşı olarak ne kadar para alıyor, Yönetim Kurulu üyesi olarak ne kadar para alıyor? Ha, bunu ortaya çıkaracağız neyi ortaya çıkardığımız gibi, bir tıpkı Türk Hava Yolları Genel Müdürünün ayda 1 milyon 400 bin TL maaş aldığını ortaya çıkarttığımız gibi. Diyorsunuz ya “Ya, Air France'ye bak kardeşim, onlarda da böyle yüksek maaşlar var.” Bu Türk Hava Yollarının Genel Müdürü Pendik İmam-Hatip Lisesi mezunu yani biliyorsunuz, liyakat ve kariyer açısından Harvard işe yaramaz, Cambridge işe yaramaz ama Pendik ya da Kartal İmam-Hatip Lisesi mezunu olursanız Türk Hava Yolları Genel Müdürü olursunuz, ayda da 1 milyon 400 bin lira para alırsınız.

 

 

Şimdi, o AJet Genel Müdürü dünyanın herhangi bir yerinde, hava yolu şirketlerinde genel müdürlük yapabilirse mesela, gitsin Almanya'da, 'da CEO'luk ya da genel müdürlük yapabilirse bu maaşı hak ettiğini ben de düşünürüm ama Türk Hava Yollarının hâli ortada, AJet'in hali ortada. Bunu niye söylüyorum? Bakın, Türkiye çok büyük bir iktisadi kriz yaşıyor; insanlar geçinemiyorlar artık. Biz, bunu bir buçuk ay evvel dile getirdik. Ya, çıkın biriniz, AKP grubundan biriniz söyleyin ki “Bu 1 milyon 400 bin lira maaş doğru değildir.” deyin veya deyin ki “1 milyon 400 bin lira alıyor, az alıyor, daha fazla almalı.” deyin. Bu sessizlik nedir arkadaşlar? Kuzuların sessizliği mi bu? Yani bunun artık bir şekilde toplumda bir bulması gerekir.

Bakın, Tüketici Güven Endeksi… Size bu memleket, bu millet inanıyor mu? Tüketici Güven Endeksi haziran ayında mayıs ayına kıyasla da yüzde 2,7 düşerek yılın en düşük seviyesine geldi, 78,3'e düştü. Kimse ekonominin daha iyiye gideceğine inanmıyor, kimse hane gelirinin düzeleceğine inanmıyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? 13 Mayısta bir tasarruf tedbiri açıkladınız, 13 Mayısta. Nisan ayında 61,2 milyon TL temsil ve ağırlama gideri vardı kamunun, mayıs ayında tasarruf tedbirleri altında bu 418 milyon TL'ye çıktı yani 7 kat arttı. Arkadaşlar, artık bu şan, bu şatafat, bu şöhret budalalığı nereye kadar devam edecek? Vatandaş açken, vatandaş mutfağında tencere kaynatamazken temsil giderlerinin 7 kat artmasından utanmıyor musunuz? Buna ilişkin bir şey söylemeyecek misiniz? Çıkın söyleyin, deyin ki “Bu veri doğru değildir.” veya “7 kat artmış, az arttı, 70 kat artmalı.” deyin, bir şey deyin. Bu, kuzuların sessizliğiyle bir yere varamayız.

Gelelim, Diyarbakır Çınar, Mardin Mazıdağı meselesine. Bir yangın çıkıyor; 21'inci yüzyılda 15 insanımız bu yangında diri diri can veriyor. Arkadaşlarımız söylediler, sebebi ne? Çünkü sizin gece görüşlü yangın söndürme uçağınız yok, yangınlara zamanında müdahale edebilecek bir çerçeveniz yok ve biz burada diyoruz ki… Bütün siyasal partiler bugün grup önerisini bu yangına yönelik olarak verdiler.

Ya Adalet ve Kalkınma Partisi, bir kere de deyin ki “Türkiye Büyük Millet Meclisinde tüm grupların ortak bir konsensüsü var, bu orman yangınlarını hep beraber araştıralım.” Ne oldu, talimat gelmedi mi? Buna bile “evet” diyemiyorsunuz. Yani bu durum gerçekten sizin adınıza benim üzülmeme neden oluyor.

İlave bir şey söyleyeceğim: Türkiye Büyük Millet Meclisi Daire Başkanlığında bir memuru arkadaşımız Şükrü Alantor dün intihar etti. Bu nasıl bir intihar biliyor musunuz arkadaşlar? Son beş yılda 450 polis memuru, son yirmi yılda 1.000 polis memuru intihar etti çünkü bu çocukları insanlık dışı koşullarda çalıştırıyorsunuz. Dedik ki “Gelin, bununla ilgili bir araştırma önergesi verelim. Bizi beğenmiyorsanız siz verin, biz buna onay verelim, biz buna olumlu bakalım.” O sırada oturan AKP Grup Başkan Vekili “Olur, beraber yapalım.” dedi, onu bile yapamıyorsunuz, polis intiharlarını bile birlikte araştıramıyorsunuz.

Şimdi, devamında şunu söyleyeyim: Bizim Yalçın Karatepe arkadaşımız Mehmet Şimşek'i ziyaret etti, buna yönelik yerli yersiz eleştirileri görüyoruz. Eğer bugün AKP'nin asgari ücrete bir ara zam yapmayacağını öğreniyorsak bunu Yalçın Karatepe'nin ısrarlı takibi ve kamuoyuyla paylaşmasıyla öğreniyoruz. (CHP sıralarından alkışlar) Eğer 10 bin TL'lik taban aylığı artırmayı düşünmediklerini, çoğu insanın 10 bin TL'yle sürünmeye devam edeceğini öğreniyorsak bunu Yalçın Karatepe'nin ısrarlı takibi, aydın namusuyla yaptığı açıklamalardan öğreniyoruz.
Peki, bir şey daha söyleyeyim: Ya, arpaya yüzde yüz zam verdiniz, buğdaya yüzde 12 zam verdiniz. Şimdi, bir de yeme yüzde 10 KDV, gübreye yüzde 20 KDV artışı getirmeye çalışıyorsunuz. Arkadaşlar, bir kere daha söyleyeyim: Valla, sözüm sizi yaralıyorsa yaralasın; ya, bundan utanmaz mı bir insan ya? “Yaşayan çiftçi varsa onların da kafasına sıkayım.” demenin bir mantığı var mı? Arkadaşlar, motokuryenin elde ettiğiyle, garsonun aldığı bahşişle vergi toplamaya çalışıyorsunuz; ben size söyleyeyim. Bütün tasarruf tedbirlerinizden yalnızca 100 milyar lira toplamayı amaçlıyorsunuz. Oysa siz yalnızca kur korumalı mevduata 1,2 trilyon TL ve Plan Bütçede sildiğiniz vergi aflarıyla, getirdiğiniz vergi aflarıyla 660 milyar lirayı bir çırpıda sildiniz. Yani yapabilirseniz, ki yapamadığınız belli… Tasarruf tedbirinin 20 katını sermayeye aktardınız; sebebi ne biliyor musunuz? Çünkü dayandığınız sınıf sermaye sınıfı. Çiftçi umurunuzda değil, köylü umurunuzda değil, , asgari ücret alan adam umurunuzda değil ama şunu söyleyeyim: Biz bütün bu tabloyu biliyoruz, 30 Haziranda Gebze mitinginde öyle bir haykıracağız ki bu ses Meclisten duyulacak. Daha yakından duymak isteyenler -ben olsam yaparım- Gebze'de mitinge gelin, o mitingdeki tansiyonu görün. O Gebze'deki mitinge gelenlerin yalnızca CHP'liler olmadığını, CHP'ye oy vermeyen emeklinin de işçinin de orada olduğunu görün. Çünkü biz vatandaşımızı yalnızca vatandaş olduğu için savunuyoruz, yandaş bir savunma içerisinde hiçbir zaman olmadık.

Ben, bu düşüncelerle, Türkiye'nin aydınlık geleceğine olan inancımla tüm kamuoyunu saygıyla selamlıyorum.

 

 

Abone Olun:
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 73 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.