Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. Filenin Sultanları Ekonomi Sınıfında Bakanlar Özel Jetlerde
bu içeriği paylaşın;

Filenin Sultanları Ekonomi Sınıfında Bakanlar Özel Jetlerde

TBMM Genel Kurul: “Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu özel bir foruma katılmak için, özel bir jet kullanarak Almanya'ya gidiyor. Bakanına gösterdiğin ihtimamı Filenin Sultanları da hak ediyorlar."
Yazı Boyutu:
14px
24px

Filenin Sultanları: “Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Almanya'ya gidiyor. Ne için gidiyor? Özel bir foruma katılmak için gidiyor, Abdulkadir Uraloğlu buraya özel bir kullanarak gidiyor. Tabii, bu, kamuoyunda derhâl haklı bir tepki yaratıyor. Bakanına gösterdiğin ihtimamın herhâlde birazını Filenin Sultanları da hak ediyorlar ve bunun da gerçekten kınanması gereken bir iş olduğunu ifade ediyorum ve tarihe geçiriyorum.”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili 29 Mayıs 2024 tarihinde Büyük Meclisi Genel Kurulu'nda; Çorum--Maraş katliamları, İstanbul'un fethi ve sırasındaki işgali, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Almanya seyahatinde Rönesans Holding tarafından sağlanan jet uçağı kullanması, Filenin Sultanları'nın ekonomi sınıfındaki 13 saatlik ABD yolculukları, CHP'nin düzenlediği  ve T.B.M.M. gündemi hakkında konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın konuşması;

44 yıl evvel Çorum'da 57 yurttaşımız katledildi, sonra bu katliamları Sivas, Maraş izledi. Biz hem katledilen yurttaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor ve onları anıyor, aynı zamanda Türkiye'yi bu karanlık tarihinden kurtarmaya kararlı olduğumuzu da açıkça ifade ediyoruz.
Bugün yine tarihimiz açısından önemli bir yıl dönümü. İstanbul'un fethinin 571'inci yıl dönümü. Latince, Arapça, Farsça, Yunanca, İtalyanca bilen bir liderden bahsediyoruz, Fatih Sultan Mehmet'ten ve onun hocası Akşemseddin'den bahsediyoruz. Dolayısıyla bilgiyle donanmış, dünyayı bilen bir küresel liderden söz ediyoruz. Fatih'i ve İstanbul'un fethinde görev alan tüm yurttaşlarımızı, askerlerimizi saygıyla anıyoruz. Tabii “İstanbul” deyince İstanbul'un dört yıl on ay yirmi üç gün işgal altında kaldığını unutmamalıyız. 6 Ekimde dört yıldan beş yıla kadar uzanan İstanbul'un işgaline son veren Mustafa Kemal Atatürk ve yoldaşlarını da yine saygıyla andığımı ifade etmek istiyorum.

BAKANINA GÖSTERDİĞİN İHTİMAMI FİLENİN SULTANLARI DA HAK EDİYOR!

Efendim, geçen hafta Ulaştırma Bakanınız Almanya'ya gidiyor. Ne için gidiyor? Özel bir foruma katılmak için gidiyor, Abdulkadir Uraloğlu buraya özel bir jet kullanarak gidiyor. Tabii, bu, kamuoyunda derhâl haklı bir tepki yaratıyor. Beş gün boyunca susuyor Sayın Bakan ve arkasından diyor ki: “Ben buraya ne kiralamayla ne ödemeyle gittim ne de şirkete borçlu kaldım.” “Peki, nasıl gittiniz?” diye sorduklarında “Özel jet ihale sözleşmesi kapsamında bize tahsis edildi.” diyor. Şimdi soralım: Rönesansa kaç milyar dolarlık ihale verdin? Bu ihalelerin içerisinde özel jetin sana tahsis edileceğine ilişkin bir madde var mı ve eğer bu madde varsa bu özel jetin masrafları o kamu ihalesinin bedelini artıran bir iş oluyor mu, olmuyor mu? Yani böylesine büyük bir aymazlığın böylesine rahatça ifade edilmesi karşısında hayrete düştüğümüzü ifade etmek gerekiyor.

Şimdi, tabii, bir taraftan bu var, bir taraftan da dünya 1'incisi 1.90-2.00 boylarındaki Filenin Sultanları, voleybolcu arkadaşlarımızı çok önemli bir maça çıkarken on üç saatlik Amerika yolculuğuna bacaklarının sığmadığı ekonomi sınıfında gönderme gibi bir başka aymazlıkta var. Kamuoyunda bunu “Filenin Sultanları illa ‘business class'ta gitmek zorundalar mıdır?” diye anlatan aymazların da altını çizelim. Bir, Filenin Sultanları dünya şampiyonu; iki, vücut bütünlükleri ve boyları itibarıyla oraya sığmıyorlar. Yani Bakanına gösterdiğin ihtimamın herhâlde birazını Filenin Sultanları da hak ediyorlar ve bunun da gerçekten kınanması gereken bir iş olduğunu ifade ediyorum ve tarihe geçiriyorum.

HER YIL 1 MILYON VATANDAŞIN YOKSULLAŞMASINA NE DİYORSUNUZ?


Bir başka önemli konu, ün düzenlediği bir toplantıda Recep Tayyip Erdoğan diyor ki: “Küresel düzeyde eşitsizlikler çok arttı. Dünyada yüzde 50'lik kesimin kullandığı kaynak yüzde 1 bile olmuyor, buna karşılık yüzde 1 en zenginler kaynakların yarısını kullanıyor.” Küresel düzene ilişkin bu saptamanın doğru olduğunu ifade edelim; doğru, kapitalist sistem dünyayı mahvediyor. Peki, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Türkiye'nin rakamlarına bakıyor mu? Ben size bazı rakamlardan söyleyeyim: Örneğin, 2024'te 8 trilyon 437 milyar liralık toplam gelirinizin 1,3 trilyon lirasını faize verdiniz. Bugüne kadar iktidarınızda faize ödediğiniz toplam para 563 milyar dolardır ve bu lobisini siz bir taraftan zenginleştirirken diğer taraftan dünyada asgari ücretlilerde en yoksullar bizim vatandaşlarımız hâline geliyor.

Rakam vereyim size, örneğin, 2022 yılında 18 milyon 30 bin olan yoksul sayısı 2024'te 20 milyona çıkmış yani bu memlekette 20 milyon insan işsiz, aynı zamanda yoksul. Her 10 kadından 4'ü yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında. Her 2 kişiden 1'isi borçlu, borçluluk düzeyi arttıkça tüketici kredilerine başvuru ve kartı kullanımı artıyor, tüketici kredilerinin tutarı bir yılda yüzde 22 artarken kredi kartı kullanımı yüzde 59 artıyor. Şimdi uyguladığınız ekonomik istikrar paketi çerçevesinde tüketici kredisine ulaşmayı imkânsız hâle getirdiniz ve aynı zamanda kredi kartı taksitlerini de bir vatandaşın taksitlendiremediği boyutlara çıkarttınız. Şimdi, ben soruyorum size: Bu 20 milyon yoksulluk sınırının altında yaşayan yurttaşa ilişkin herhangi bir planınız var mı? İktidarınızda her yıl 1 milyon vatandaşın yoksullaşmasına ne diyorsunuz?

SİZ GİTMEDEN BU SORUNLAR DÜZELMEYECEKTİR

Bakın -emekli mitingimizde- kamyonculuk yaptıktan sonra emekli olduğunu söyleyen 70 yaşındaki Murtaza Aksoy size şöyle sesleniyor: “Türkiye'de gezmediğim yer kalmadı, gittiğim yerlerde yoksul insanları görürdüm, üzülürdüm; şimdi, kendim onların hâline düştüm. Hırsızlık yapacağım, bana ceza verirlerse '70 yaşından sonra adam hırsızlıktan yargılanıyor.' desinler. Televizyonlara gönüllü çıkacağım ‘Et yiyemediğim için hırsızlık yapıyorum.' diyeceğim.” diyor.

Antalya'dan Ankara'ya gelen 75 yaşındaki emekli Şerif Özdemir diyor ki: “14 bin liraya ev kiramı çıkarttılar, 16.500 liraya aylık alıyorum; bu 2.500 lirayla ben nasıl geçineceğim, 75 yaşındayım?” “Antalya'da İŞKUR'a sorsunlar, 3 kere dilekçe verdim, 75 yaşından sonra iş arıyorum. Devlet yaşımdan utanıyor, bana iş vermiyor ama ben dilenmek zorunda kalıyorum.” diyor. Bunlar Türkiye'nin manzarasıdır. Memleketin yöneticilerinin küresel düzene baktıkları kadar memlekete de bakmalarında büyük fayda vardır. Uyguladığınız politikalar yurttaşı yaşayamaz, ev kirasını ödeyemez, mutfağındaki tencereyi kaynatamaz duruma getirmiştir ve evet, siz gitmeden bu sorunlar düzelmeyecektir.

Abone Olun:
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 27 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.