Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. Milli Eğitim Bakanı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. Milli Eğitim Bakanı’na Sorduk!

28.03.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

Aşağıdaki sorularımın T.C. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım.

→ Soru Önergemiz (28.03.2024)

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın T.C. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN
Milletvekili Grup Başkanvekili

geçtiğimiz yıldan bu yana Karabük Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla çalkalanmakta. 'nın mevkiinde geçtiğimiz yıl 26 Mart'ta Gabonlu Karabük Üniversitesi öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cansız bedeni bulunmuştu. Olay üzerine sürdürülen soruşturma ve adli yargılama henüz sonuçlanmazken, yakın zamanda basın ve yayın organlarına yansıyan iddialar ilde yaşananların Dina'nın yaşadıkları ile sınırlı olmadığını göstermektedir.

2022-2023 eğitim öğretim yılı verilerine göre, Türkiye'de Anadolu Üniversitesi'nin ardından en fazla yabancı uyruklu öğrencinin bulunduğu ikinci üniversite Karabük Üniversitesi'dir. Yabancı öğrenci uyruklu öğrenci oranının ise en fazla olduğu üniversitedir. Üniversitedeki 12 binin üzerinde yabancı uyruklu öğrencinin yarısı Afrika kökenlidir. 2023 yılına göre, ildeki toplam nüfus 255.242, Merkez ilçe nüfusu ise 134.486 iken yabancı uyruklu öğrenci sayısının her yıl artışı üniversitenin bu öğrencilerden gelir elde ettiği iddialarını gündeme getirmişti. Dönemin Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat bir üniversitenin nasıl bir işletmeye dönüştürüldüğünü “ olarak para nasıl kazanılır öğrendim. Devletin bana verdiği yatırım bütçesine yakın para kazanıyorum. Uluslararası öğrenciler, …” sözleriyle aktarmıştı. Eski rektörün açıkça ifade ettiği süreç halk arasında da bilinen bir gerçeklik halini almış durumda. Kentte bu öğrencilerin kayıtlarının para karşılığı yapıldığı ve usulsüzlüklerin çok yoğun olduğu iddialar arasında. 1

Üniversitedeki yabancı uyruklu öğrencilere yönelik iddiaların bir başka boyutu ise ürkütücü biçimde seks ticaretidir. Karabük'te yayın yapan BRTV yöneticilerinin aktardığına göre, Karabük gibi dar nüfuslu bir ilde saatlik kiralık ev ilanlarına rastlanmakta ve bu evlerin için kiralandığı bilinmektedir. Üstelik iddialar, Afrikalı öğrenciler için çevre illerden de şehre gelindiği yönündedir. 2 Karabük'teki yerel kaynaklara göre, üniversitenin ve yerel yönetimin aldığı kararlar, başta olmak üzere seks ticareti de dahil pek çok suçun kentte artmasına neden olmuştur.3 Öte yandan, üniversitenin sosyal medyada yer alan bir sayfasında öğrencilerin yazışmalarından yabancı uyruklu öğrencilerden HPV ve gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar yayıldığına ilişkin ifadeler tartışma yaratmıştır.4

Bu bağlamda;

 1. Karabük Üniversitesi'nde 2023-2024 Akademik Yılında yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?
 2. Söz konusu üniversitede, yabancı uyruklu öğrencilerin kayıtlarının Rektörlüğün inisiyatifine bağlı olarak ücretlendirildiği iddiaları doğru mudur? Buna ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 3. Üniversitenin eski Rektörü Refik Polat'ın ifadeleri göz önünde bulundurulduğunda, uluslararası öğrencilerden elde edilen gelire ilişkin adı geçen Polat'ın görev süresi içerisindeki işlemler incelenmiş midir?
 4. Yabancı uyruklu öğrencilerin kayıtlarının usulsüz bir biçimde yapıldığı iddiaları dikkate alındığında, her yıl kaydolan bu öğrencilerin kayıt paralarında ne oranda değişiklik yapılmaktadır? Bunu tespit etmeye yönelik soruşturma başlatılmış mıdır?

 

1 10Haber (15.05.2023). “Karabük'te bacasız sanayi: Afrikalı öğrencilere üniversite diploması ticareti”, https://10haber.net/gundem/karabukun-bacasiz-sanayi-yabanci… (erişim tarihi: 24.03.2024).

2 Yeniçağ Gazetesi (23.03.2024). “Mehmet Çetinkaya dinleyenleri şok etti: Karabük açık hava genelevine döndü”, https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mehmet-cetinkaya-dinleyenleri-sok-etti… (erişim tarihi: 25.03.2024).

3 10Haber (17.04.2023). “Dina'nın şüpheli ölümünde fuhuş şüphesi ve 1002'nci Cadde'nin sırrı”, https://10haber.net/gundem/fuhus-suphesi-ve-1002nci… (erişim tarihi: 23.03.2024)

4 NTV (23.03.2024). “Karabük Üniversitesi olayı nedir, neden gündem oldu?”, https://www.ntv.com.tr/turkiye/karabuk-universitesi-olayi-nedir-neden-gundem-oldu… (erişim tarihi: 24.03.2024).

 

Bu İçerik 174 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.