Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. Kemer Sıkacağınız Göbekleriniz Önünüzde Duruyor
bu içeriği paylaşın;

Kemer Sıkacağınız Göbekleriniz Önünüzde Duruyor

TBMM Genel Kurul – 16.04.2024: Kemer sıkacaksanız, göbekleriniz önünüzde duruyor. Meclisi oyalamayın; en düşük emekli maaşını asgari ücrete endeksleyin!
Yazı Boyutu:
14px
24px

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: çorbasından maklubeye, oradan ejder meyvesine ve istakoza terfi edenler, vatandaşa kemer sıkmayı öneriyor.. Kemer sıkacaksanız, göbekleriniz önünüzde duruyor. Meclisi oyalamayın; en düşük emekli maaşını asgari ücrete, asgari ücreti üç ayda bir enflasyona endeksleyin!

Doç. Dr. Gökhan Günaydın'ın 16 Nisan 2024 – Genel Kurulu'ndaki değerlendirmeleri:

Teşekkür ederim. Değerli Başkanım, değerli arkadaşlar; öncelikle ben de geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nın tüm arkadaşlarımız için hayırlı
uğurlu olmasını diliyorum.

31 Mart 2024 seçimlerini geride bıraktık; üzerinden on altı gün geçti. Geriye baktığımızda bazı rakamlar ve bazı sonuçlar Türkiye için, Türkiye'nin bugünü ve geleceği açısından çok önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 37,7 oyla kendisinden sonra gelen partiye 2 puan fark atarak yerel seçimlerde 1'inci parti olmuştur; 14 büyükşehir, 21 il, 337 ilçe, 48 belde olmak üzere, toplam 420 kazanmıştır. 'da en yakın rakibine 12 puan fark atmış, belediye sayısını 14'ten 26'ya çıkarmıştır; muhalefet partilerinin toplam belediye sayısı ancak 13'tür. Ankara'da en yakın rakibine 28 puan fark atmış, belediye, ilçe belediyesi sayısını 3'ten 16'ya çıkarmıştır ve muhalefet partilerinin tutabildiği belediye sayısı yalnızca 9 olarak kalmıştır. İzmir'de 12 puan fark atmıştır kendisinden sonra gelen partiye, belediye sayısını 24'ten 28'e çıkarmıştır ve yerel seçimlerde 2'nci parti ancak 2 ilçe belediyesi alabilmiştir. Elbette Türkiye'de toplam nüfusun yüzde 65'ine, gayrisafi millî hasılanın da yüzde 85'ini üreten belediyelere sahip olmak bizim için bir gururdur. Cumhuriyet Halk Partisinin yöneticileri, üyeleri, örgütleri hiç kimseyi ayırt etmeden, büyük bir mütevazılık içerisinde ülkesi için çalışmaya devam edecektir.

Şimdi, gelelim bu seçimin ve Kalkınma Partisi açısından sonuçlarına: Tarhana çorbasından maklubeye, maklubeden ejder meyvesine, ejder meyvesinden ıstakoza geçiş AKP'yi bugün bulunduğu noktaya getirmiştir. Burada anlattık, hayattan koptunuz ama size verilerden bahsedelim dedik. “'nde dünyanın ilk 5'indesiniz.” dedik “dış güçler” dediniz.

Bakın, enflasyonu rakamları; bu topraklarda yaşadı, bu topraklarda doğdu tarım ve siz gıda enflasyonunda yüzde 71,5'a getirdiniz memleketi, ortalaması yalnızca 5'tir, bizden sonraki ülkenin gıda enflasyonu rakamı yüzde 7 bile değil. Biz, bunları size gösterdik “dış güçler” dediniz çünkü hayattan o kadar koptunuz ki, saraylarda, yatlarda yaşamaya o kadar alıştınız ki hayattan koptunuz. Şimdi, 'in dar tanımlı işsizlik rakamlarına göre 3,2 milyon, geniş tanımlı işsizlik rakamlarına göre 768 bin artarak 9,8 milyon işsizi var bu memleketin, ne gam? Siz ıstakoz yemeye devam, ejder meyvesine devam.

Bakın, şimdi diyorsunuz ki: “2026'nın ilk yarısında, ilk çeyreğinde enflasyon düşmeye başlayacak.” Yani daha iki yıl bu memleket baz enflasyonun etkisiyle yüksek enflasyonu görecek. Ne yapacakmışsınız bu zaman dilimi içinde? Kemer sıkacakmış memleket. Ben size söyleyeyim: Kemer sıkacağınız göbekleriniz önünüzde duruyor. Memleketin sıkabileceği bir kemer kalmamıştır, bunu bilin. Artık emeklinin, işçinin, işsizin sırtına binmekten vazgeçin.

Şimdi, biz diyoruz ki: “Meclisi çalıştıralım.” Bakın, bugün, bize dün akşam saat 20.00'de telefon ederek üç gün çalışacağımız bir turizm yasası getirdiniz. 14 madde. Bu Meclis bunu bir saatte geçirir. Niye bunu üç güne bölüyorsunuz biliyor musunuz? Gündeminiz yok, çünkü halkın sorunlarıyla ilgilenmiyorsunuz. Biz diyoruz ki: 10 bin lira olan asgari emekli maaşını asgari ücrete eşleyelim, 17 bin lira yapalım; üstelik de bu asgari ücreti enflasyona göre her üç ayda bir
güncelleyelim. Var mısınız? Gelin, sabahlara kadar çalışalım, bunun yasasını çıkartalım. Ha, diyor ya reisiniz “Para nerede?” Ben paranın nerede olduğunu söyleyeyim. Merkez Bankasından 818 milyar , Hazineden de 400 milyar TL aktararak icat ettiğiniz kur korumalı mevduata 1 trilyon 200 milyar lirayı gömdünüz.

Ve işte bu parayla emeklimize iki yıl boyunca asgari ücret düzeyinde para ödeyebiliriz, maaş ödeyebiliriz ama sizin için ne gam! Siz, emekliye gelince para yok, memura gelince para yok, işsize gelince iş yok ama kendi yandaşlarınıza iş de var, kendi yandaşlarınıza kaynak da var, zenginlere servet transferi de var. Şunu söyleyeyim. Vatandaş diyor ki: “Biz bu seçimlerde AKP milletvekillerini sokakta göremedik.” Ben de şimdi size burada söyleyeyim. Sizi biz Mecliste de göremiyoruz ama şunu bilin ki iki üç yıl boyunca sizin bu vatandaşı daha fazla ezmemeniz için ensenizde boza kızartmaya devam edeceğiz. Bundan emin olun.

Bu düşüncelerle yurttaşlarımı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Türkiye mutlaka bu cendereden çıkacak, daha çok üretecek, refahı adil paylaşacak bir dönemi yaşayacaktır.

Teşekkür ederim.

 

Abone Olun:
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 86 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.