Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. Sağlık Bakanı’nın Keyfi Yerinde!
bu içeriği paylaşın;

Sağlık Bakanı’nın Keyfi Yerinde!

TBMM Genel Kurul – 08.05.2024: Sağlık Bakanının keyfi yerinde, Medipol Hastaneleri gayet güzel para kazanıyor. Peki, devlet hastanesine gitmek zorunda kalan vatandaş ne yapıyor?
Yazı Boyutu:
14px
24px

TBMM – 08.05.2024: “Sağlık Bakanının keyfi yerinde, Medipol Hastanelerini işletiyor, gayet güzel para kazanıyor. Zaten muayene başına da yirmi dakikalık minimum süresi var; parası olan oraya gidiyor ya da ödettirebilenler oraya gidiyor. Peki, devlet hastanesine gitmek zorunda kalan vatandaş ne yapıyor? İki şey yapıyor: Bir, randevu alamıyor; iki, randevu alırsa iki dakikada muayene oluyor. Biz buna sağlık sistemi diyoruz öyle mi? Yirmi bir yıldan sonra memleketi getirdiğiniz sağlık sistemi bu mudur?”

Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın 8 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda; sorunu, sahte diplomalı üst düzey AKP'li yöneticiler, sağlık sistemindeki sorunlar ve T.B.M.M. gündemi hakkında konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın konuşması;

 Efendim, dün biz saat 15.00'te çalışmaya başladık yirmi dört sıralarında çalışmamız bitti yani epey uzun bir çalışma süresi geçirmişiz. Peki, bu zaman dilimi içerisinde bu Meclis vatana millete hayırlı ne yaptı? Üzülerek ifade ediyorum ki hiçbir şey yapmadı. Çünkü yirmi bir yıllık iktidarınızın sonucunda Meclis gündemine getirebileceğiniz bir tane kanun teklifi dahi yoktur. İfade ediyorum, geçmişinizle kıyaslanmayacak bir gerileme içerisindesiniz. Bir kanun teklifini bir hafta içerisinde Meclise getirememek demek “Memleketin sorunu yoktur dolayısıyla yasal bir düzenlemeye ihtiyacı yoktur.” demektir. Ya değilse bunu beceremiyorsunuz anlamına gelir. Ne yaptık biz dün? 4 tane uluslararası sözleşmeyi onayladık. Bugün ne yapacağız? Bugün 14.00'te çalışmaya başladık, gece 22.00'ye 23.00'e kadar gene sürer, bugün de 3 tane uluslararası sözleşme imzalayacağız. Bir kere daha ifade ediyorum: Getirin memleketin yararına yasal düzenlemelerinizi, biz bu uluslararası sözleşmeleri yarım saatte geçiririz. 600 insan maaş alıyor, 600 insan burada mesai harcıyor ama Meclisi çalıştıramadığınız için memleketin hiçbir gündemi burada ele alınamıyor. 

“AMERİKAN EMPERYALİZMİNE İŞ BİRLİĞİYLE GİTTİĞİNİZ DIŞ POLİTIKANIZ ELİNİZDE 10 MİLYON MÜLTECİ BIRAKTI”

Bakın, ülkeyi getirdiğiniz yeri sektörler itibarıyla söyleyeceğim. Biz sizin gündemsiziliğinizin peşine düşmeyiz. Dün buraya millî sisteminin sorunlarını -arkadaşlarımız- getirdik ve araştırma önergesi olarak sunduk, gündem ettik. Bakın -arkadaşlarımız ifade ettiler- bir öğretmenimiz olan İbrahim Oktugan silahlı bir saldırı sonucunda, 18 yaşında, suç makinesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına aldığınız Iraklı bir kişi tarafından vuruldu. Biz bunu adli bir vaka olarak görüp -vatandaşımıza, okul müdürümüze, öğretmenimize elbette rahmet dileyeceğiz ama- arkasında yatan nedenleri araştırmak zorundayız. Sizin dış politikanız, Amerikan emperyalizmine iş birliğiyle gittiğiniz dış politikanız elinizde 10 milyon mülteci bıraktı; sokakları, şehirleri yaşayamaz hâle getirdiniz. Dünyada kendi nüfusunun yüzde 10'undan daha fazla bir mülteci akınını almak zorunda kalıp üstelik de hiçbir politika geliştiremeyen sizden başka bir hükûmet yok.

    Şimdi bir kere daha soruyorum: Bu Iraklı 18 yaşında, suç makinesi ve 5-6 tane sabıka kaydı var; peki, bu insan nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınıyor, hangi kriteri tutturuyor? Daha böyle kaç tane suç makinesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verdiniz? Bu 10 milyon mülteciyi ne yapmayı planlıyorsunuz? Var mı bir tane aklı başında, uygulanabilir bir planınız? Açıkladığınız bir planınız var mı? Türkiye maalesef yönetilmiyor, savruluyor.

KIBRIS TEMSİLCİSİ 'IN DİPLOMALARI SAHTE!”

Gelelim eğitim sisteminin devamına. Bakın, mülakattan falan bahsediyoruz, ne kadar konuşsak azdır. Evlatlarımızın haklarına girdiniz yıllar boyunca, uslanmadınız, devam ediyorsunuz ama o mülakata girenlerin bir kısmının diploması da sahte ya da üst düzeylere atadığınız insanların diploması da sahte. Bakın, örnek veriyorum: TRT Kıbrıs Temsilcisi olarak Sefa Karahasan'ı atamışsınız. Adamın diploması iki ayda yüksek lisans, kırk günde üniversite diploması. Ya arkadaşlar, biz de bu okulları okuduk, dört yıldan aşağı üniversite bitiren bir insan var mı? Ya, nasıl bir sistem kuruyorsunuz ki adam kırk günde üniversite bitiriyor, üstelik de denkliğini veriyorsunuz; yetmiyor, bir de götürüyorsunuz Kıbrıs'a TRT Temsilcisi olarak atıyorsunuz. Güvenilir, evrakta sahtecilik yapmayan, üçkâğıtçı olmayan bir temsilci atama yeteneğiniz de mi yok ya, ayıp değil mi? Bu memleketin bu sistemini böylesine utanılacak bir düzeye getirmeye kimin ne hakkı var? Ve şunu söyleyeceğim, sahte vakası sadece bu adamla sınırlı olsaydı, ben söylüyorum, aranızda çok üst düzey görevler yapmış olanlar Balkanlarda üniversite açtılar, şakır şakır diploma satıyorlar, buralarda denkliklerini veriyorsunuz ve insanlar bir taraftan da hiç hak etmedikleri üniversite diplomalarını alıyorlar. Bilmiyor muyuz, ayıp değil mi ya?

“SAĞLIK BAKANININ KEYFİ YERİNDE, MEDİPOL HASTANELERİNİ İŞLETIYOR, GAYET GÜZEL PARA KAZANIYOR”

Gelelim sağlık sistemine. Sağlık sisteminin neresinden tutmak lazım? Sağlık Bakanının keyfi yerinde, Medipol Hastanelerini işletiyor, gayet güzel para kazanıyor. Zaten muayene başına da yirmi dakikalık minimum süresi var; parası olan oraya gidiyor ya da ödettirebilenler oraya gidiyor. Peki, devlet hastanesine gitmek zorunda kalan vatandaş ne yapıyor? İki şey yapıyor: Bir, randevu alamıyor; iki, randevu alırsa iki dakikada muayene oluyor. Biz buna sağlık sistemi diyoruz öyle mi? Yirmi bir yıldan sonra memleketi getirdiğiniz sağlık sistemi bu mudur? arkadaşımız kürsüye gelecek, anlatacak çünkü bizim gündemimiz eğitim, bizim gündemimiz sağlık. Sonra, bizim gündemimiz tarım, bugün Mehmet Tahtasız arkadaşımız gelecek, konuşacak. Çiftçinin bankalara borcu bir yılda yüzde 65 arttı, ne gam!

Umduğumuz zam 5 milyar TL'den 651 milyar TL'ye çıkmış, çiftçinin ortalama yaşı 58 olmuş; son on yılda yüzde 48 çiftçi, Çiftçi Kayıt Sistemi'nden çıkmış, çiftçilikten vazgeçmiş, ne gam ama bizim gündemimiz budur, bunu konuşacağız. 

    Son olarak da 'ten bahsedeyim size. İstatistik Kurumu, memleketin en güvenilmez kurumu. Bunu ben söylemiyorum, yurttaşlar arasında anket yapıyorsunuz, yüzde 30'la en güvenilmez kurumlardan biri hâline gelmiş. Enflasyon patlamışken, hayat pahalılığı patlamışken TÜİK bize diyor ki: “İlk dört ayda enflasyon yalnızca yüzde 18,7'dir.” Altı ayda ne kadar olacak? Yüzde 25 civarında olacak. Siz bununla işçiye, memura emekli zammı yapacaksınız. 

 8 bin lira emekli maaşı alanı geçen dönem 10 bin liraya çıkarttık. Bu yüzde 25 zammı da kök maaşlara yapacaksınız, 8 bin lira çarpı yüzde 25 edecek 10 bin TL. 10 bin TL aylık alan adam hiç zam almadan hayatını sürünerek sürdürmeye devam edecek. 

    Şu kavuniçi koltuklarınızdan bir kalkın, memleketin yararına bir iş yapın. Gelin emeklinin, işçinin, tarımcının, sağlık sektörünün sorunlarını çözen kanuni düzenlemeler yapın. Biz de oy birliğiyle bunlara oy kullanalım, memleketin sorunlarını çözelim. Meclis koridorlarına saklanarak, koltukların arkasına yaslanarak bu memleketin hiçbir sorunu çözülemez; hepinizi sorumluluğa davet ediyorum.

    Teşekkür ederim.

 

 

Abone Olun:
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 53 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.