Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Etkinlikler
  6. »
  7. Turist Rehberliği Yasası’nı AYM’ye Taşıdık
bu içeriği paylaşın;

Turist Rehberliği Yasası’nı AYM’ye Taşıdık

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın; Turist Rehberliği, Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Hakkında Kanun’la ilgili bazı maddelerin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptıktan sonra açıklamalarda bulundu.
Yazı Boyutu:
14px
24px

Turist Rehberliği Yasası: Yasa İçeriğinde Ülkemizdeki Turizm Potansiyelini Geriye Götürebilecek Nitelikler Var

Söz konusu yasanın 27 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan CHP'li Günaydın, şunları dile getirdi:

“Sözü edilen yasanın 'ndeki görüşmeleri sırasında CHP'nin karşı çıktığı kimi hükümler yasa tasarısından çıkartıldı. Ancak olumlu olmayan, hukuka aykırı olan bazı hükümlerin de yasada varlığı sürdürüldü. Bu çerçevede ifade etmeliyim ki, Türkiye gibi turizm potansiyeli çok yüksek olan bir memlekette yabancı dil bilmeyen kişilere turist rehberliği niteliğinin verilmesi, Turist Rehberliği Yasası'na ilgili kamu kurumunun dahli olmadan kişilerin bu mesleğe girmelerine olanak tanınması, Türkiye'nin turizm potansiyelini önemli ölçüde geriye götürebilecek nitelikler taşımaktadır. Biz her zaman olduğu gibi süresi içerisinde dilekçemizi hazırladık ve dilekçemizi Anayasa Mahkemesi'ne sunduk.”

Turist Rehberliği Yasası: Yasa İçeriğinde Ülkemizdeki Turizm Potansiyelini Geriye Götürebilecek Nitelikler Var
CHP, 7500 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkesi'ne başvurdu. Başvuruyu CHP Grup Başkanvekili , Mersin Gülcan Kış ve Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ile birlikte yaptı.

Madencilikle ilgili yasal düzenlemeye ilişkin CHP grubunda çalışmaların sürdüğüne işaret eden CHP'li Günaydın, şunları kaydetti:

“Maden Yasası'nın Anayasa'ya aykırı hükümlerini de bayram sonrası Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız ve arkasından da 9. Paketini beklemeye başlayacağız. İfade edelim ki biz Anayasa Mahkemesi'ne geçen hafta Sayın Genel Başkanımızla beraber Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı ziyaret etmek için gelmiştik. Dileriz ki hep böyle ziyaretler için buraya gelelim. Ama Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa'ya aykırı kanun yapma alışkanlığını sürdürdüğü müddetçe, CHP de Anayasa yargısına başvurma geleneğini sürdürecektir.”

CHP'li Günaydın, 'ye yapılan ziyarette CHP'nin yaptığı başvuruların gündeme gelip gelmediği sorusuna şu yanıtı verdi:

“Elbette gündeme geldi. Örneğin 703 sayılı 'yı biliyorsunuz geçen hafta Anayasa Mahkemesi iptal etti. 2018 yılında çıkmış bir KHK'ydı bu, OHAL KHK'sı. 60 gün içerisinde CHP bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve Anayasa Mahkemesi 2018'den 2024'e kadar tam 6 yıl bekledikten sonra bu KHK'nın neredeyse tüm hükümlerini iptal etti. Bu, 2017 yılında kurulan hükümet sisteminin idari yapısını ortadan kaldıran bir Anayasa Mahkemesi kararı niteliğindeydi. Neden 6 yıl beklendi ve 6 yıl beklendikten sonra evet, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama Anayasa Mahkemesi kararları, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 6 yıldan fazla süredir hukuka aykırı olarak yürütüldüğünü bir Anayasa Mahkemesi kararıyla tespit etmiş oldu ve elbette ondan sonra da 1 yıllık bir geçiş süreci verdi. Biz Sayın Başkana bu konularda daha hızlı Anayasa Mahkemesi'nin çalışmasını beklediğimizi ifade ettik. Kendisi de oldukça yapıcı bir şekilde Anayasa Mahkemesi'nin dikkatle ve özenle bir çalışmayı sürdürme gayretinde olduğunu ifade etti. Bunu da ben buradan sizlerle paylaşmak isterim.”

Turist Rehberliği Yasası: Yasa İçeriğinde Ülkemizdeki Turizm Potansiyelini Geriye Götürebilecek Nitelikler Var
CHP, 7500 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkesi'ne başvurdu. Başvuruyu CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ile birlikte yaptı.

Doç. Dr. Gökhan Günaydın'ın konuşması;

Turist Rehberliği, Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Hakkında Kanun, 27 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Sözü edilen yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki görüşmeleri sırasında Halk Partisi'nin karşı çıktığı kimi hükümler yasa tasarısından çıkartıldı. Ancak olumlu olmayan, hukuka aykırı olan bazı hükümlerin de yasada varlığı sürdürüldü.

Bu çerçevede ifade etmeliyim ki, Türkiye gibi turizm potansiyeli çok yüksek olan bir memlekette yabancı dil bilmeyen kişilere turist rehberliği niteliğinin verilmesi, Turist Rehberliği Yasası'na ilgili kamu kurumunun dahli olmadan kişilerin bu mesleğe girmelerine olanak tanınması, Türkiye'nin turizm potansiyelini önemli ölçüde geriye götürebilecek nitelikler taşımaktadır.

Biz her zaman olduğu gibi süresi içerisinde dilekçemizi hazırladık ve dilekçemizi Anayasa Mahkemesi'ne sunduk. Bugün ben Mersin Milletvekilimiz ve Komisyon Üyesi Sayın Gülcan Kış ve Aydın Milletvekilimiz ve Komisyon Üyesi Sayın Hüseyin Yıldızlı ve elbette bizim hukuk ımız, avukatımız Nihal Hanım'la birlikte bu basın açıklamasını yapıyorum. Hemen arkasından da sosyal medya hesaplarımızdan bu yasanın hangi hükümleri aleyhine Anayasa Mahkemesine gittiğimizi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

İfade edelim ki bunun arkasından bir madencilikle ilgili düzenleme var, şu anda grubumuz bunun üzerinde çalışıyor. Maden Yasası'nın Anayasa'ya aykırı hükümlerini de bayram sonrası Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız ve arkasından da 9. Yargı Paketini beklemeye başlayacağız.

İfade edelim ki biz Anayasa Mahkemesi'ne geçen hafta Sayın Genel Başkanımızla beraber Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı ziyaret etmek için gelmiştik. Dileriz ki hep böyle ziyaretler için buraya gelelim. Ama Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa'ya aykırı kanun yapma alışkanlığını sürdürdüğü müddetçe, Cumhuriyet Halk Partisi de Anayasa yargısına başvurma geleneğini sürdürecektir.

CHP, 7500 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkesi'ne başvurdu. Başvuruyu CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ile birlikte yaptı.

Kamuoyunun bilgisine sunarım, açıklamamız bundan ibaret. Eğer sorunuz yoksa bizim için mesele tamamdır arkadaşlar.

Soru: Anayasa Mahkemesi ziyaretinde de Anayasa Mahkemesi'ne yaptığınız başvurular gündeme geldi mi?

Gökhan GÜNAYDIN (CHP Grup Başkanvekili)- Elbette gündeme geldi. Örneğin 703 sayılı KHK'yı biliyorsunuz geçen hafta Anayasa Mahkemesi iptal etti. 2018 yılında çıkmış bir KHK'ydı bu, OHAL KHK'sı. 60 gün içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve Anayasa Mahkemesi 2018'den 2024'e kadar tam 6 yıl bekledikten sonra bu KHK'nın neredeyse tüm hükümlerini iptal etti. Bu, 2017 yılında kurulan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin idari yapısını ortadan kaldıran bir Anayasa Mahkemesi kararı niteliğindeydi.

Neden 6 yıl beklendi ve 6 yıl beklendikten sonra evet, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama Anayasa Mahkemesi kararları, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 6 yıldan fazla süredir hukuka aykırı olarak yürütüldüğünü bir Anayasa Mahkemesi kararıyla tespit etmiş oldu ve elbette ondan sonra da 1 yıllık bir geçiş süreci verdi. Biz Sayın Başkana bu konularda daha hızlı Anayasa Mahkemesi'nin çalışmasını beklediğimizi ifade ettik. Kendisi de oldukça yapıcı bir şekilde Anayasa Mahkemesi'nin dikkatle ve özenle bir çalışmayı sürdürme gayretinde olduğunu ifade etti. Bunu da ben buradan sizlerle paylaşmak isterim.
Teşekkür ederiz arkadaşlar, sağ olun.

 

 

Abone Olun:
: @gokhangunaydin06

Resmi Site:
➤ Web: gokhangunaydin.net

Takip edin:
➤ Twitter: gunaydingokhan
➤ Facebook: gokhangunaydin06
➤ Instagram: gokhangunaydin06
➤ TikTok: @gokhangunaydin06
➤ Youtube: @gokhangunaydin06

Bu İçerik 66 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.