Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

  1. Home
  2. »
  3. TBMM
  4. »
  5. Meclis Gündemi
  6. »
  7. Yandaşın vergilerini silerken yurttaşa vergi yüklüyorsunuz
bu içeriği paylaşın;

Yandaşın vergilerini silerken yurttaşa vergi yüklüyorsunuz

Torba kanun tekliflerini eleştiren Günaydın...
Yazı Boyutu:
14px
24px

Torba tekliflerini eleştiren Günaydın, “Birbiriyle ilintisiz birçok düzenleme torba kanun teklifi ile önümüze getiriliyor ve tali komisyonlar tümüyle devreden çıkarılıyor. Bu, adına övünülecek bir durum değildir.” diye konuştu.

Genel Kurulda cuma günü de ek bütçenin görüşüleceğini dile getiren Günaydın, “Ek bütçeyle, 119 milyar liralık ek bütçenin TBMM'den geçirileceği bir düzenlemeyi görüşeceğiz. Bununla beraber torba kanun içerisinde 794 milyar liralık bir Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin de getirildiğini görüyoruz. Böylece ek bütçe miktarı 1,9 trilyon liraya çıkmış oluyor. Cumhurbaşkanlığına ek ödenek vererek ve bunu ek bütçeden kaçırarak ne yapmaya çalışıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Günaydın, bütçenin yüzde 25'inin harcamalarına ayrıldığını kaydederek, “Kamuoyuna ‘ek bütçe düzenlemesini deprem nedeniyle getiriyoruz' denilmesi, maddi gerçeğe tümüyle aykırıdır.” görüşünü paylaştı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bu yıl için iki katına çıkarılmasını da eleştiren Günaydın, “Üzülerek ifade ediyorum ki siz yandaş sermaye firmalarının vergilerini silerken, istisna düzenlerken, onların tarh edilmesine engel olurken, yoksul yurttaşımızın üzerine vergi yüklemekten kaçınmıyorsunuz. Bu da aslında sizin hangi sosyal sınıflara dayandığınızın çok açık göstergesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya sefalet endeksinde Türkiye'nin 10. sırada olduğunu aktaran Günaydın, “Bunu da ‘dış güçler yaptı' demeyin.” sözlerini sarf etti.
Türkiye Kurumu ile Enflasyon Grubunun açıkladığı enflasyon rakamlarının, birbirinden farklı olduğunu anlatan Günaydın, memur maaşlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu savundu.

, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, “seyyanen zamların emeklilere de yansıtılması” yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “ ını yüzde 39 artırıyorsunuz. Demek ki yetersizlik memura ve emekliye. Cumhurbaşkanı maaşına gelince yetersizlik gibi bir durum söz konusu değil. Bir memlekette eğer bir bütçe sorunu varsa iş önce tasarruftan başlar. Yurttaşa örnek olmak istiyorsanız, önce kendiniz tasarruf edeceksiniz, sonra da yurttaştan bir şeyler bekleyeceksiniz.” düşüncesini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Günaydın, en düşük maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, körfez ülkelerine yaptığı ziyaretlere değinen Günaydın, “Ek bütçe yapıyorsunuz yetmiyor, yurttaştan vergi alıyorsunuz yetmiyor. Körfez ülkelerinden, kuralsızlığıyla bilinen ülkelerden para dilenmeye gidiyorsunuz. Bu tablo, Türkiye'nin nasıl bir uçuruma sürüklendiğinin çok açık örneğidir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı 'in, kız çocuğunu okula göndermek istemeyen veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları açılabileceğini söylediğini aktaran Günaydın, “Yusuf Tekin'i, müsteşarlığından tanıyoruz. Yusuf Tekin'i, Milli Eğitim Bakanı yaparsanız, tarikatların bu talebini bakanlığa taşıma konusunda zaten ona yol açmış olursunuz.” ifadesini kullandı.

 

 

Bu İçerik 225 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.