Edit Content

"Acemi Kalma Ustası"

Doç. Dr. Gökhan Günaydın

İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Kamu görevlisi bir babanın sık çıkan tayinleri nedeniyle Anadolu’yu adeta karış karış dolaşan bir ailenin içinde büyüdüm. Bu bağlamda ilk, orta ve lise öğrenimimi Zile/Tokat, Sarıkamış/Kars, Tosya/Kastamonu, Aksaray/Niğde, Ereğli/Zonguldak ve Geyve/Sakarya ilçelerinde tamamladım.

İletişim

Sosyal Medya

 1. Home
 2. »
 3. TBMM
 4. »
 5. Soru Önergeleri
 6. »
 7. T.C. İçişleri Bakanı’na Sorduk!
bu içeriği paylaşın;

T.C. İçişleri Bakanı’na Sorduk!

18.03.2024 Tarihli Soru Önergemiz
Yazı Boyutu:
14px
24px

Aşağıdaki sorularımın T.C. tarafından Anayasa'nın 98'inci ve İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim soru önergemizi bilgilerinize sunarım. 18.03.2024

→ Soru Önergemiz (18.03.2024)

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim.
Saygılarımla.

Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN
CHP Grup Başkanvekili

Sermayesinin tamamı Sivas İl Özel İdaresi'ne bağlı bir şirketi olan Buruciye A.Ş. üzerinden yapılan hizmet alımlarına ilişkin iddialar geçtiğimiz günlerde ulusal basına konu olmuştur.1 Sivas İl Özel İdaresi'ne, 14 Mayıs 2023 seçimlerinin ardından, Buruciye A.Ş. üzerinden personel alınmış ve bu kişiler 'nin çeşitli birimlerinde görevlendirilmiştir. Görevlendirilen personel arasında AKP eski milletvekili danışmanı, üyelerinin yer aldığı bilinmektedir.

Yerel Seçimleri öncesinde, 20 Ocak 2024 tarihinden sonra sözü edilen personelden bazılarının AKP Sivas İl Başkanlığı'nın talebi doğrultusunda seçim sonuna kadar AKP seçim çalışmalarında görevlendirildiği öne sürülmektedir. Fakat bazı kurum müdürlerinin bu karara karşı çıktığı, AKP Sivas İl Başkanlığı'nın konuyu Sivas Valisi'ne aktardığı, valinin ise kurumun Genel Sekreteri üzerinden hizmet alımı ile alınan kişilerin Parti'de görev yapmasında sakınca olmadığını belirttiği ifade edilmektedir.

Bu iddialar göz önünde bulundurulduğunda, hizmet alım sözleşmesi gereği söz konusu personelin kuruma gelmediği iki aydan daha fazla sürede maaşları ödenmeye devam edecektir. Kurum çalışanları arasında da büyük rahatsızlık yarattığı öğrenilen konunun bir an önce açıklığa kavuşması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

 1. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinin ardından Buruciye A.Ş. üzerinden yapılan hizmet alımlarında kaç personel Sivas İl Özel İdaresi'nde görevlendirilmiştir? Görevlendirilen personelin kaçı bugüne kadar kurumda çalışmaya devam etmektedir?
 2. 20 Ocak 2024 tarihinden itibaren İl Özel İdaresi'nden AKP Sivas İl Başkanlığı'nda seçim çalışmasına katılmak üzere görevlendirilen personel bulunmakta mıdır?
 3. Buruciye A.Ş üzerinden İl Özel İdaresi'nde görevlendirilen personelin giriş-çıkış kayıtları, idari birim amirliklerince alınan hizmet dökümlerine yansıtılmış mıdır? Günlük giriş-çıkışları kayıt altında olan personelin mesai saatlerine uyup uymadığı denetlenmekte midir?
 4. Söz konusu personelin mesai saatleri içerisinde kurum dışında görevlendirmeleri yapılmış mıdır? Yapılmış ise nereye ve hangi gerekçeyle yapılmıştır?
 5. 14 Mayıs 2023 seçimlerinin ardından Buruciye A.Ş üzerinden görevlendirilen personelin içerisinde AKP üyesi, AKP eski milletvekili danışmanı, gençlik kolları üyeleri ve sekreteri olan kişiler var mıdır? Var ise sayıları kaçtır?
 6. Sivas İl Özel İdaresi Genel Müdürü Mustafa Altun'un bu sürece ilişkin bilgisi var mıdır? Kendisi Valilik kanalınca AKP Sivas İl Başkanlığının personel görevlendirme talebinden haberdar mıdır? Haberdar ise buna ilişkin tasarrufu ne olmuştur?
 7. 20 Ocak 2024 tarihinden itibaren 14 Mayıs Seçimlerinin ardından Buruciye A.Ş. üzerinden kurumda hizmet veren personelin hepsinin maaşları ödenmiş midir? ı ödenmeyen personel var mıdır? Yok ise ve AKP İl Başkanlığında görevlendirilmiş personel bulunmaktaysa bu kişiler nasıl İl Özel İdaresi'nde çalışmadan maaş alabilmektedir? Bunun yasal dayanağı nedir?

1 Yurt ve Dünya (01.02.2024). “İddia: Sivas İl Özel İdaresi'nde bankamatik çalışanı mı var?”, https://yurtvedunya.org/sivastan-haberler/iddia-sivas-il-ozel-idaresinde-bankamatik-calisani-mi-var/ (02.02.2024). 

 

Soru Önergesi, TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi, CHP, Cumhuriyet Halk Partisi, Soru, Anayasa, TBMM İçtüzüğü, Cevap, Kamu, Sivas İl Özel İdaresi, Kamu Şirketi, Buruciye A.Ş., Personel, Personel Alımı, İdare, AKP, Milletvekili Danışmanı, AKP Gençlik Kolları, AKP Sivas İl Başkanlığı, Sivas Valisi, Soru Önergesi, TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi, CHP, Cumhuriyet Halk Partisi, Soru, Anayasa, TBMM İçtüzüğü, Cevap, Kamu, Sivas İl Özel İdaresi, Kamu Şirketi, Buruciye A.Ş., Personel, Personel Alımı, İdare, AKP, Milletvekili Danışmanı, AKP Gençlik Kolları, AKP Sivas İl Başkanlığı, Sivas Valisi,

Bu İçerik 26 Kez Görüntülendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bu Sayfayı Paylaşın

Faydalı Linkler

Abonelik

© 2024, Gökhan Günaydın. Tüm Hakları Saklıdır.